Sennik - Alkohol

Alkohol towarzyszy człowiekowi od początków jego dziejów. Występował już w epoce kamienia łupanego, co potwierdzają naczynia, służące do przechowywania wina, piwa z tamtego okresu. Istotny rozwój nastąpił jednak w czasie kultury antycznej, kiedy też używki były bardzo popularne i używane ku czci bogów. W wyniku tego stosowanie alkoholu stało się już zwyczajem i na dobre utrwaliło się w kulturze. W średniowieczu alkohol stosowano już na wszystkich ważnych uroczystościach.

Alkohol nazywa się niekiedy środkiem uspokajającym, gdyż koi on układ nerwowy człowieka, relaksuje go i odpręża, choć przy dłuższym stosowaniu jest także niebezpieczny. Z tego też powodu stosowany w sposób nie kontrolowany może być bardzo groźny. Alkoholizm natomiast to choroba przewlekła, której rozwój trwa długi czas, jest to także choroba postępująca, gdyż przez cały okres choroby posuwa się ona dalej. Alkoholizm jako choroba pierwotna oznacza, że nie wynika ona z innych chorób. Jest spowodowana piciem alkoholu. Zakłada się, że jest to niekiedy forma obrony człowieka, pozwala mu zapomnieć o dręczących problemach. W opinii E. M. Jellinka jest to  wszelkie używanie napojów alkoholowych, które powoduje szkody indywidualne, społeczne lub jedne i drugie. Definicja, uwzględniająca dodatkowo skutki alkoholizmu brzmi: przewlekła choroba, która objawia się powtarzającym się piciem, prowadzącym do trwałego uszkodzenia zdrowia lub do upośledzenia społecznego lub ekonomicznego funkcjonowania alkoholika.

Alkohol jest wskazówką do rozwoju życia duchowego, skierowania się ku sobie, swojemu wnętrzu i przemyślenia przeszłości. Jest to retrospekcja zdarzeń i próba ukojenia swojego bólu, stanowiąc oczyszczenie dla duszy.

Oznacza to także powodzenie, sukces, realizację zamierzonych celów.

Picie alkoholu z innymi oznacza potrzebę powrotu do życia towarzyskiego, które nadal można jeszcze nadrobić. Picie alkoholu z płcią przeciwną należy odczytywać jako napięcie i pożądanie, gorące uczucie.