Sennik - bajka baśń czytać

 

Bajka - baśń

Pierwsze utwory dla dzieci wywodziły się z modyfikacji i przekładów literatury dla dorosłych. Bajki i baśnie oficjalnie zaczęły się pojawiać w Oświeceniu, wtedy też utworzono nową formę literacką skierowaną wyłącznie do młodych odbiorców.

Oznaczało to, że stosowana była mowa zrozumiała dla dzieci, opis wydarzeń przyjmowali funkcje edukacyjną.

Baśnie tworzone były od początków istnienia ludzkości, inspirowane własnymi przeżyciami, wyobrażeniami, przedstawiające zjawiska o treściach baśniowych i bajkowych. Wiele z nich nie było jednak wstępnie ukierunkowanych na dzieci, zmieniło się to w okresie pozytywizmu, wraz z pojawieniem się bajek epicznych.

Bajki rozumie się jako „(…) jeden z najstarszych gatunków literackich: opowiadanie o treści fantastycznej, zmyślonej lub osnutej na podaniach, legendach. Bajki niekiedy oparte są na pierwiastkach ludowych – mają one inne określenie – baśń”, moralistyczne uogólnienie i zazwyczaj dydaktyczno - wychowawcza koncepcja – to ich cecha.

Sen o bajce jest alternatywną rzeczywistością, pokazuje zagubienie i utratę kontaktu ze światem realistycznym.

Czytanie bajki to nawiązanie do dzieciństwa i doświadczeń z tym związanych. Jest to chęć powrotu do prostszego życia, które możesz osiągnąć podejmując odpowiednie decyzje. Opowiadanie bajki należy powiązać z nowym życiem i narodzinami dziecka, szczęśliwym okresem, jaki wkrótce nastąpi.

Bajkowe postacie we śnie są pewną symboliką, jeśli posiadają złe cechy to jest to dla Ciebie przestroga - skup się na sobie i swoich możliwościach, przestań oceniać innych, a uzyskasz wsparcie i miłość.

Jeśli śnią Ci się postacie o cechach pozytywnych, czeka Cię nagroda za wytrwałość i dobroć.

Słyszeć jak ktoś opowiada bajkę to złapanie na kłamstwie - przyjrzyj się swojemu otoczeniu czy przypadkiem nie otaczają Cię nieprzyjaciele.

Widzieć rodzica czytającego bajkę oznacza przyjemność jakiej już doświadczasz lub wkrótce doświadczysz. Nic nie jest jednak wieczne, dlatego roztropnie podchodź do decyzji jakie teraz podejmujesz. Nie można zapomnieć o obowiązkach i odpowiedzialności jaka na Tobie spoczywa.

Pisać bajkę to zapowiedź niespodzianek, pozytywnych informacji, decyzji, oświadczyn.

Widzieć książki z bajkami to początek rozrywek, zabaw, w których można zapomnieć o realności i życiu codziennym. Jest to tym samym przestroga - aby nie popaść w wir zabawy, z którego będzie trudno się później wydostać.

Oglądać bajkę w telewizji może być przestroga, że przedsięwzięcie, którego się podjąłeś, może nie dojść do skutku, a plany, które ostatnio robiłeś, prawdopodobnie nie zostaną wcielone w życie. Powinieneś włożyć więcej wysiłku w to, co chcesz zrobić. Inaczej to, co osiągnąłeś dotychczas, może pójść na marne.