Sennik - Wampir

wampir

Według wierzeń słowiańskich duch przeklętego za życia człowieka po śmierci mógł powracać do świata żywych jako upiór czy też wampir. Upiór był bezcielesną istotą, błąkającą się po zmroku i straszącą ludzi.

W przeciwieństwie do niego wampir zachowywał ludzkie ciało, ale ponieważ sam życia nie posiadał, by przetrwać musiał zabrać je innym, posilając się ich krwią, musiał „wlać życie do żył, w których go nie ma”.  Bez krwi wampir nie może istnieć.  Według definicji klasycznej wampir jest to ożywiony duch zmarłej osoby, który powraca, aby zakłócać spokój żywym, pozbawiając ich krwi by zwiększyć własną witalność. Człowiek pozbawiony krwi umierał, bądź w zależności od legendy, na skutek ugryzienia sam stawał się wampirem. 

Ludwik Stomma badający demonologię wsi polskiej, zauważył, że sytuacja zawieszenia pomiędzy życiem a śmiercią, w micie ludowym odpowiada sytuacji zatrzymania między społeczeństwem żywych i umarłych. Tak więc ludzi, których śmierć potwierdzona nie została żadnym rytuałem lub też zmarli w stanie marginesu są istotami nie przynależnymi zupełnie nigdzie, są zarazem umarli jak i nie umarli – zostają demonami.

Bułgarski i serbski „wampir”, czeski „upir”, rosyjski „upyr”, północnogrecki „wampiras” czy polski „upiór”, upowszechnia się następnie pod wpływem niemieckiego słowa zaczerpniętego z serbskiego „Vampir” do używanej do dziś formy: „wampir”, „vampire”. Widoczny jest wpływ różnych kultur europejskich, przeplatają się one w historii. Aleksander Bruckner twierdził, że dawni pisarze słowo upiera wywodzili od pierza, a jeszcze dokładniej upyr, pyr jest tym samym co w nieto-pyrz (nietoperz) – pierwotnie wampir miał posiadać skrzydła niczym nocny ptak. Na określenie widmo, powracającego z zaświatów ducha umarłego używano także słowa nosferat, które było zniekształceniem nacurat co w języku rumuńskim dosłownie oznacza „nieczystego”.

Wampir uznawany jest za symbol pożądliwości, jak i żądzy zmysłowej, szczególnie w odniesieniu do partnera płci przeciwnej. Jest to zarazem zapowiedź zazdrości, jaką możesz odczuwać. Zastanów się z czego to wynika. 

Ujrzenie we śnie wampira to wpadnięcie w siła manipulatora, uważaj, bo wampir energetyczny doskonale wyssie z Ciebie wszystkie emocje i dobrą energię. Otaczaj się dobrymi ludźmi.

Bycie wampirem to chorobliwa zazdrość, która prowadzi do tragedii.

Bać się wampira to konieczność zachowania umiaru względem partnera.

Uciekanie przed wampirem odnosi się do wielbiciela, stalkera, obejmuje to miłość niespełnioną. Zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi w USA 1 na 12 kobiet i 1 na 50 mężczyzn staje się ofiarami stalkingu, głównie zjawisko to dotyczy kobiet. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że 90% kobiet, które stały się ofiarami morderstw oświadczała wcześniej zjawiska stalkingu. Jednostki czują zagrożone, jak i bezsilne, stąd też rzadko kiedy decydują się na jakąkolwiek pomoc z zewnątrz.  Nie bądź jedną z nich.