Sennik - sen
Wpływ snu na nasz organizm
Brak snu to uczucie zmęczenia, rozdrażnienia. Długotrwałe nie wysypianie się wpływa na procesy umysłowe i naraża twoje zdrowie fizyczne na prawdziwe ryzyko. W wyniku braku snu można mieć problemy zdrowotne i osłabić organizm.
Twoje ciało potrzebuje snu, tak jak potrzebuje powietrza i jedzenia, aby funkcjonować na najwyższych obrotach. Podczas snu twoje ciało leczy się i powraca do równowagi. Twój mózg zapewnia poprzez to nowe procesy i pomaga w utrzymaniu pamięci. Bez odpowiedniej ilości snu organizm nie będzie funkcjonować normalnie, wpływając tym samym negatywnie na jakość życia. Główne oznaki zapotrzebowania na sen to drażliwość, nadmierna senność, ziewanie i zmęczenie.
Twój centralny układ nerwowy jest systemem informacyjnym dla twojego ciała. Sen jest mu potrzeby, aby działał prawidłowo, bezsenność ogranicza, zatem przesył informacji. Podczas snu w mózgu tworzą się ścieżki między komórkami nerwowymi (neuronami), które pomagają zapamiętać nowe informacje. Brak snu sprawia oznacza tym samym, że mózg jest wyczerpany, więc nie może wykonywać swoich obowiązków. Oznaczać to będzie trudniejsze skoncentrowanie czy pozyskiwanie nowej wiedzy. Sygnały wysyłane przez twoje ciało mogą również pojawić się z opóźnieniem, zmniejszając umiejętności koordynacji i zwiększając ryzyko wypadków i błędów.
Brak snu wpływa również negatywnie na twoje zdolności umysłowe i stan emocjonalny, samopoczucie na co dzień. Możesz czuć się wraz z tym bardziej niecierpliwy czy nawet podatny na wahania nastroju. Może to również zagrozić procesom decyzyjnym i kreatywności.
Jeśli deprywacja snu będzie trwała wystarczająco długo, możesz doświadczyć halucynacji – zobaczyć lub słyszeć rzeczy, których nie ma. Brak snu może również wywołać manię u osób z depresją maniakalną. Inne zagrożenia psychologiczne obejmują: zachowanie impulsywne, paranoję, depresję, myśli samobójcze.
Podczas snu układ odpornościowy zapewnia ochronne substancje zwalczające infekcje, takie jak cytokiny. Używa się ich do zwalczania obcych najeźdźców, takich jak bakterie i wirusy. Cytokiny pomagają także spać, dając systemowi immunologicznemu więcej energii do obrony ciała przed chorobą.