Sennik - Zombie

Określenie zombie dotyczy żywych trupów, czyli ludzi, którzy wracają po śmierci do żywych i są zawieszenie w próżni, nie przynależąc do żadnego ze światów. W afrykańskich wierzeniach przyjmuje się, że są to martwi ludzie, których ciała zamieszkują duchy śmierci.

Wśród Haitańczyków popularna była religia afroamerykańska, określana również jako voodoo. Istotną rolę odgrywali w niej kapłani, którzy przeprowadzali rytuały. Houngan lub mambo poprzez swoją magię mogą ożywić zmarłego.

Zombie występowało po otruciu przez czarownika tzw. „proszkiem zombie”, w którym zawarta była tetrodoksyna, paraliżująca ciała, jednak utrzymująca człowieka w świadomości. Dodatkiem do tego był bieluń, czyniący człowieka podatnym na aluzje.  Zgodnie z wierzeniami haitańskimi zombie powracają na ziemię, aby pomagać ludziom w wykonywanych pracach.

Z powrotem do grobu zaprowadzić ich może słone jedzenie. Założenia przyjmują, że słuchają oni poleceń kapłanów. W afrykańskich wierzeniach występują ponadto zombie astral, czyli zaginione duchy zmarłego, trafiające pod kontrolę kapłana, wykorzystującego go do wybranych zadań. 

Wielu Haitańczyków w obawie o przyszłe życie po śmierci podejmowało się rytuałów, zapewniających spokój. Dla pewności jednak ciało zmarłego jest przebijane kołkiem, odcinane się koniczyny, a najbliższa rodzina pilnuje ciała przez kilka dni, aby nie zostało ono wykradzione przez kapłana. 

Zombie we śnie nawiązuje do utrudnień w Twoim życiu, jest to dla Ciebie przestroga, aby podejmować konsekwentne i racjonalne decyzje. Uważaj obecnie na ryzykowne plany, postaraj się unikać porażek.